Manifest Anatolije Junického

 
Projev Anatolije Junického při slavnostním udílení slovenské Mezinárodní ceny za mír
 
(video s českými titulky - zmáčknout tlačítko CC a nastavit jazyk)
 
 
11. prosince v Bratislavě, ceremonie udělení Mezinárodní ceny míru Anatoly Unitsky. Ve svém projevu, který se věnuje této události, zdůraznil potřebu přehodnotit koncept průmyslového rozvoje lidstva.
 
V centru předložené koncepce je myšlenka, že je již nezbytné začít s rozvojem průzkumu průmyslových prostor. Současně se rozšířená raketová astronautika nedokáže tomuto úkolu vyrovnat.

11.12.2018 v Bratislavě proběhlo slavnostní udělení Mezinárodní ceny za mír Anatoliji Junickému. Ve svém projevu, který se věnuje této události, zdůraznil potřebu přehodnotit koncepci průmyslového rozvoje lidstva.

V centru představené koncepce je myšlenka, že je již nezbytné začít s rozvojem průmyslového využití vesmíru. Přitom dnes široce rozšířená raketová kosmonautika se s tímto úkolem nedokáže vypořádat.

Projev Anatolije Junického, generálního konstruktéra společnosti SkyWay:

 

Vážené dámy a pánové!

Je pro mne velkou ctí být oceněn "Slovenskou mírovou cenou". Chtěl bych poděkovat Výboru pro udělení ceny za vysoké uznání za moji práci v oblasti vytváření inovačních dopravních a infrastrukturních technologií. V tomto ohledu považuji mezinárodní formu ceny za obzvláště důležitou, což odpovídá rozsahu úkolů, kterým byl věnován celý můj život - více než 40 let.

Záchrana světa vyžaduje úsilí od všech zemí, organizování a spojení pro zajištění udržitelného rozvoje naší pozemské technokratické civilizace. A nejdůležitějším problémem je negativní dopad průmyslu na životní prostředí - na biosféru planety. Naléhavým požadavkem současnosti je hledání kompromisu a společného konání zaměřených na snižování znečištění vody, půdy a atmosféry průmyslovými odpady, a dále přehodnocení našeho přístupu k využívání přírodních zdrojů.

Musíme odvážně myslet a uplatňovat řešení, která se ještě včera zdála nemožná.

Pokud bude potřeba pro záchranu planety vytvořit alternativu k automobilu, tak to musíme provést nyní a neodkládat to až na zítřek. Vždyť auta, včetně elektromobilů, každoročně na planetě zabíjí asi 1,5 milionu lidí, více než 10 milionů lidí se stane invalidy a mrzáky a kvůli nim se již do asfaltu "navalilo" tolik půdy, jako je území rovnající se 20 Slovenským republikám. Pokud je pro zajištění udržitelné budoucnosti potřeba vynést průmysl na zemskou oběžnou dráhu, tak by se se s rozvojem v tomto směru mělo začít co nejdříve.

Reforma sektoru dopravy a infrastruktury na planetě, včetně geokosmického, by měla být základem pro kvalitativní změny a můj inovační vývoj může poskytnout potřebný základ pro ně.

V posledních letech projekt strunové dopravy SkyWay, která je nejšetrnější k životnímu prostředí a je nejbezpečnějším způsobem dopravy ze všech, které kdy vznikly, uskutečnil velký rozvoj. O dopravní komplexy založené na mých výtvorech se již zajímají orgány mnoha zemí po celém světě. To naznačuje, že otázky udržitelného rozvoje a ekologie nejen neztrácejí na svém významu, ale jsou nejvýše aktuální.

Podpora ze strany výboru “Slovenské mírové ceny” takovým projektům, jako je strunová doprava SkyWay, je místní akcí, která pomůže změnit globální situaci. Děkuji vám za to velice moc!

 

Ocenění slovenskou Mezinárodní cenou za mír v roce 2015 založil zakladatel neformálního sdružení "Hospodářský klub" Peter Kasalovský.

Ocenění se uděluje vynikajícím vědeckým a veřejným činitelům, kteří významně přispěli k rozvoji lidské civilizace, ke zlepšení životních podmínek lidí a k zajištění bezpečnosti na celém světě.